QARDO – 11.8. sa u nás zišlo 16 duší, túžiacich po zábave, po milej spoločnosti, po skvelej atmosfére. Presne toto ponúkla spomínaná sobota. Bolo že to rozruchu pri hre qarda, nadšený pokrik sa niesol z dvora od kolkov, keď padla deviatka, smiechu a dobrej nálade nebolo konca-kraja. Čerešničkou na torte boli znamenité mojito nápoje, miešané našou aktivačnou Majkou. Popoludní sme sa rozišli šťastní a bohatší o pár pekných hodín pohody. Tí, čo mali ešte dosť energie, si večer o 19.hod. dali stretko pri výbornom jedle, chutných nápojoch a lahodných tónoch klavíra Peťa Zbranka vo bistre Bearded Brothers.

Výlet na Moravu – 16.8. nás doviezol malý autobus do pekného kempu v Rožnove pod Radhoštěm, kde nás čakali útulné chatky v prírodnom prostredí. Ubytovali sme sa a v rámci voľného popoludnia sa niektorí poplahočili v bazéne, iní sa vybrali za dominantami Rožnova (známy skanzen, rozhľadňa…), ďalší zmapovali mesto a okolie. Večer patril družnej zábave a opekačke pri táboráku za sprievodu gitary Vladka Patráša.
V piatok ráno sme sa presunuli do Lhotky nad Bečvou, kde sa konala „Valašská olympiáda“. Na miestnom ihrisku sa to
len tak hemžilo množstvom účastníkov. Každý účastník pri zápise vyfasoval veľké plátené štartovné číslo a balíček s maškrtkami. Za výdatnej pomoci slniečka (pieklo, ako keby ho za to vo valutách platili) sme sa presúvali od stanovišťa k stanovišťu. Súťažilo sa v rôznych disciplínach: odhad dĺžky 1 meter, odhad váhy 1 kg zemiakov, 5 striel loptičkami hokejkou do ozvučenej bránky, 5 striel futbalovou loptou do ozvučenej bránky, prejdenie trasy v priamom smere s čo najmenším vychýlením, jazda na duplexe (dvojbicykel) na čas, orientáciu s bielou palicou v priestore, sebaobslužné disciplíny (vybranie určenej sumy z pripravených mincí, priradenie správnych viečok k zaváracím pohárom, spárovanie štyroch topánok). Súťažilo a bavilo sa ostošesť. Všetko samozrejme s čiernymi klapkami na očiach. Víťazi jednotlivých disciplín boli odmenení medovníkovými medailami. Aj naši účastníci olympiády si hrdo odnášali bronzové, strieborné, ba aj zlaté.
Atmosféra bola fantastická! Každý si mohol pochutiť na vynikajúcich moravských frgáloch (tradičné moravské koláče tvarohové, hruškové, makové, lekvárové),guláši a moravskej kyselici (kapustová polievka na moravský spôsob). Dokonca bola aj zmrzlina a tombola.
Najväčší záujem v rámci prezentácie elektronických kompenzačných pomôcok bol o odskúšanie okuliarov s čítačkou – mini kamera pripevnená na bočnom ramene okuliarov je schopná prečítať text, rozoznať bankovky.

Sečovce – 24.8. sa hudobná skupina Radosť zúčastnila 17. ročníka prehliadky hudobnej tvorby nevidiacich a slabozrakých interpretov v Sečovciach. 22.8. sme odcestovali s dobrou náladou a odhodlaním, že bez problémov absolvujeme dlhú cestu do Košíc a potom v Sečovciach podáme čo najlepší hudobný výkon. Vo štvrtok ráno sme sa presunuli z Košíc do Sečoviec, kde nás Jožko Tutko srdečne privítal a po 2 rokoch sme sa stretli znovu s mnohými priateľmi. Absolvovali sme niekoľko technických skúšok a v piatok sme sa s plným nasadením predviedli na slávnostnej prehliadke, kde nás odmenili opakovaným potleskom.

Zdieľať článok