Piatok trinásteho je ideálny deň akciu Biela palica. Na na jednom priechode dve hodiny v čase medzi ôsmou a dvanástou hodinou zotrvá figurant (aktívny používateľ bielej palice), zapisovateľ červených a čiernych bodov okoloidúcich motoristov a informátor. Vo vzdialenosti 100 až 150 metrov od priechodu hliadkujú dopravní policajti a tým, ktorí reagovali ukážkovo, odovzdajú osviežovač vzduchu do auta. Hriešnikom sa ujde len poučenie, pokuta nie.

Trúbenie vyľaká, blikanie nepomôže

Hovorím o dopravno-preventívnej akcii, ktorou si spolu s Prezídiom Policajného zboru SR už ôsmykrát pripomenieme Svetový deň bielej palice.

Zákon o cestnej premávke 8/2009 Z. z. síce skupinu chodcov so zrakovým postihnutím špeciálne vymedzuje ako tých, voči ktorým je vodič povinný dbať na zvýšenú opatrnosť, ale aby vodiči skutočne vedeli, že trúbenie je mätúce, blikanie svetlami a gestikulácia zas zbytočné.

Keďže Svetový deň bielej palice (15. október) pripadá tohto roku na nedeľu, rozhodli sme sa risknúť piatok trinásteho, pevne veriac, že sa nám podarí tú čierňavu, ktorá na ňom stáročiami prischla, aspoň miestami vybieliť.

Pri realizácii akcie opäť prichádzajú do úvahy len také priechody, ktoré sú dobre hmatateľné – ohraničené zreteľným obrubníkom alebo varovným reliéfom. Z hľadiska bezpečnosti by mal byť priechod pre chodcov z auta dobre viditeľný a mal by smerovať kolmo cez vozovku.

Na záver by som vám rada osviežila pamäť a pripomenula krátky inštruktážny film s ukážkami toho, ako dať ideálnym spôsobom najavo orientačnou, signalizačnou a opornou bielou palicou, že chceme prejsť na druhú stranu cesty.

Primárne slúži autoškolám ako výučbový materiál pre budúcich vodičov, ale určite pomôže aj tým skúsenejším. No, keď tak nad tým uvažujem, neuškodí to ani nám. Aspoň pred inštruktorkami POaSP v hanbe neostaneme.

Nech sa páči, päť minút filmovej slávy pánov Milana Antala, Jozefa Mičicu a Tomáša Kollára, ktorí sa aj vyznali z toho, čo pre nich biela palica znamená. A tiež mojej maličkosti, ktorá sa z ničoho nevyznala, iba sa popresúšala po priechode. Tiež Miša Hercega, ktorý divákov celým videom sprevádza.

To všetko si môžete pozrieť na stránke ÚNSS v časti Publikácie/Video súbory pod názvom Bezpečne na cestách s bielou palicou. Materiál vznikol vďaka podpore Nadácie Allianz a Nadácie KIA Motors Slovakia.

Dušana Blašková, Úrad ÚNSS (krátené)

Redakčná poznámka: V Nitrianskom kraji sa akcia uskutoční na priechodoch v Nitre, Šali, Leviciach, Topoľčanoch a Nových Zámkoch.

Zdieľať článok