Mesto Nitra aj tento rok v letných mesiacoch pripravuje prehliadku rôznych žánrov so zámerom ponúknuť aktívnu formu letného relaxu deťom, teenagerom i dospelým a vytvoriť na rôznych miestach Nitry letnú atmosféru plnú pohody. Dovoľte nám preto pozvať Vás na jednotlivé podujatia.

V rámci 101.svetového kongresu esperanta, ktorý sa uskutoční 23.-30.júla, sa návštevníci môžu tešiť na umelecký súbor Lúčnica (24.júla) a hudobný festival na Svätoplukovom námestí (29.júl). Na nádvorí Ponitrianskeho múzea zaznejú 15.júla a 12.augusta rockové tóny v podaní HS Fenix. Nitrianske kapely rôznych štýlov sa predstavia v rámci Hudobných piatkov na pešej zóne počas celého augusta. Filmoví pôžitkári si prídu na svoje v dňoch 16.-20.augusta, kedy na námestie zavíta letné putovné kino Bažant Kinematograf s ponukou českých a slovenských filmov.

Ďalším miestom relaxu je už tradične oddychová zóna Mestského parku na Sihoti. Nedeľné popoludnia tu vytvárajú možnosť kultúrneho vyžitia pre celú rodinu. Od 10.júla až do 21.augusta vždy o 17:00 hodine čaká na všetky deti pekná rozprávka v podaní slovenských a českých divadiel pre deti. V tomto roku sa deti môžu tešiť na stretnutie s rozprávkami s názvami Priadka a kráľ, O Červenej čiapočke, Šašo múdrejší ako kráľ, Janko Polienko, Zlatovláska, Kohútik a sliepočka či Pyšná princezná.

Nielen pre starších návštevníkov Mestského parku sú nedele naladené na hudobnú nôtu a ponúkajú stretnutie s melódiami v podaní Dychovej hudby Skýcovanka či operné a operetné melódie Karin Lukáčovej, Petra Šuberta a Zuzany Fabianovej. Predstavia sa Vám taktiež nitrianske kapely FIVE+ a NeverBack, obľúbené zoskupenie nestarnúcich muzikantov Jindro Band Blue Notes a Campana Batucada pod vedením Igora Holku a ich bubenícky workshop samby.

Autocvičisko SPU bude praskať vo švíkoch 28.augusta, kedy sa na podujatí Slížovica predstavia Polemic, Divokej Bill, Para, Bijouterrier, Pipes and Pint, Alone a Ranná nevoľnosť.

Súčasťou Nitrianskeho kultúrneho leta je samozrejme program ďalších nitrianskych kultúrnych inštitúcií – Ponitrianskeho múzea, Nitrianskej galérie, Krajskej knižnice Karola Kmeťka v Nitre a ďalších, ako aj program jednotlivých mestských častí. Pripravené sú Chrenovské stánky, Klokočinský jarmok, Janíkovský ohnivák, Pivné slávnosti na Dieloch, Sviatok nového chleba či Raňajky v tráve pri kostolíku sv. Michala Archanjela v Dražovciach.

Nitrianske kultúrne leto vyvrcholí Podzoborským vinobraním dňa 4.septembra opäť v Mestskom parku na Sihoti. Následne dňa 5.septembra svojimi podmanivými melódiami ulahodia všetkým ušiam sólisti Opery Slovenského národného divadla na benefičnom koncerte a slávnostnom galaprograme ku Dňu ústavy SR s názvom Hoj, vlasť moja.

Všetkým Nitranom i turistom želáme počas leta príjemné chvíle oddychu a srdečne ich pozývame na všetky podujatia, ktoré sme pre nich pripravili.

Zdieľať článok