„Be My Eyes“ je bezplatná aplikácia spájajúca nevidiacich a slabozrakých ľudí s dobrovoľníkmi, ktorí chcú pomáhať. Stávajú sa tak ich očami, keď potrebujú pomôcť s navigáciou každodenného života.

Prepožičaný zrak

Potreby sú rôzne – od výberu prísad pri varení, párovaní ponožiek až po užitie správneho lieku. Momentálne aplikáciu používa viac než 116-tisíc nevidiacich a slabozrakých. Zaujímavé je, že dobrovoľníkov je niekoľkonásobne viac. Ich počet sa už blíži k 2 miliónom, pochádzajú zo 150 krajín a hovoria 180 jazykmi. Toľko štatistika. Skúsenosť tvorcov aplikácie však hovorí o tom, že pomoc po telefóne poskytujú najmä ľudia počas obedňajšej pauzy. Keďže sa dobrovoľníci nachádzajú po celom svete, v akúkoľvek hodinu nájdete na druhom konci niekoho, kto má čas práve na vás. Potom stačí už len povedať, čo potrebujete, nastaviť kameru a požadovaný predmet a nechať sa navigovať. Čaro aplikácie Be My Eyes je v tom, že nikdy neviete, komu a kam sa dovoláte. Môže vám to zdvihnúť niekto v Holandsku, Austrálii či vo Francúzsku. To však iba v prípade, keď chcete komunikovať v angličtine.

Ako začať

Nemusíte mať obavu, na výber je viac jazykov, vrátane slovenčiny i češtiny. Ale poďme pekne po poriadku. Aplikácia je dostupná tak pre iOS, ako aj pre Android. Po jej stiahnutí do mobilného telefónu sa vás v prvom kroku spýta, či ste „nevidiaci alebo zrakovo postihnutý“ či „vidiaci dobrovoľník“. Po kliknutí na prvú možnosť nasleduje užívateľsky priateľská registrácia, po ktorej vám na mail príde potvrdzujúci link, ktorý je potrebné potvrdiť. Potom v aplikácii zadáte preferovaný jazyk a už môžete volať. Prvý dobrovoľník, ktorý zareaguje na výzvu je spojený s užívateľom prostredníctvom videohovoru na spätnú kameru jeho smartfónu. Nevidiaci užívateľ a dobrovoľník môžu komunikovať prostredníctvom zvukového prenosu a vyriešiť tak daný problém. Vytvára sa tak silná komunita používateľov, ktorá pomáha aj postihnutým ľuďom viesť plnohodnotný život. Dĺžka hovoru nie je limitovaná, rovnako ani počet hovorov. V celosvetovom meradle je priemerná dĺžka čakania na spojenie s vidiacim dobrovoľníkom 30 sekúnd.

TOP 10 bežných využití aplikácie Be My Eyes

  1. hľadanie stratených alebo zapadnutých vecí
  2. opis obrázkov, malieb a iných umeleckých diel
  3. určenie alebo opis farieb
  4. čítanie štítkov
  5. riešenie problémov s počítačom
  6. nákup v obchode
  7. zistenie doby trvanlivosti na potravinách
  8. oboznámenie sa s nový prostredím alebo navigácia na novom mieste
  9. rozoznávanie nových predmetov
  10. zistenie príchodov a odchodov dopravných prostriedkov.

(Dúha 1/2019 krátené)

Zdieľať článok