1. slovensko-český turnaj v spoločenskej hre pre nevidiacich Qardo sa uskutočnil v stredisku SINA Nitra n.o. v sobotu 24. októbra 2015. Organizátorom bola KR ÚNSS Nitra vďaka podpore grantového programu ÚNSS. Turnaja sa zúčastnilo 17 hráčov z Prahy, Bratislavy, Nitry, Levíc a Komárna.

Osmička semifinalistov (finále a malé finále) musela v priebehu dňa zvládnuť 12 hracích kôl. Pohár pre víťaza si prevzal autor tejto hry Václav Fanta z Prahy, druhé miesto sa ušlo Rastislavovi Šabíkovi, tretia skončila Iveta Zbranková. Štvoricu finalistov uzatvárala víťazka 1. česko-slovenského turnaja v Prahe Lenka Čermáková.
Hráči, ktorí sa do záverečného kola neprebojovali, mali o tvorivú zábavu postarané. Pán Milan Antal navštívil turnaj v sprievode pána Štefana Schronera, zástupcu žilinskej firmy WATT SK, aby nám predstavili novú hru pre nevidiacich Cuts (čítaj kats). Ide vlastne o magnetický variabilný hlavolam, hraciu súpravu tvoria dve šachovnice (magnetické tabuľky) s hracími kameňmi. Hracie kamene sú žetóny resp. magnetické fólie v tvaroch štvorčeka a písmena L. Sú v troch farbách a hmatovo sú rozlíšiteľné drobnými bodkovanými znakmi. Cieľom hry je pri dodržaní stanovených pravidiel vyplniť šachovnicu kameňmi podľa predlohy, predlôh je v súprave 18. Každá predloha resp. úloha má len jedno riešenie a hráč ho musí nájsť. Hráč môže hru riešiť sám ako hlavolam, ale tým, že sú šachovnice v súprave dve, môžu súperiť dvaja hráči na čas.
Hru máme k dispozícii, záujemci sa s ňou môžu oboznámiť počas klubových dní v SINA Nitra, n.o.

Zdieľať článok